Nominations

Select a category to see the nominations for this years Canterbury Sportsman of the Year Awards.

The finalists for the 2007 Canterbury Sportsperson of the Year Awards are highlighted below.

Sportsman
Shane Bond Cricket Canterbury Cricket
Dan Buckingham Wheelchair Rugby Parafed Canterbury
Andy Barron Football Mainland Football
Matthew Wenn Volleyball Canterbury Volleyball Assn
Corey Lawrie Rugby League Canterbury Rugby League
Hayden Shaw Hockey Canterbury Hockey Assn
Richie McCaw Rugby Union Canterbury Rugby Union
Jeremy Kench Basketball Canterbury Basketball
Sportswoman
Maria Fahey Cricket Canterbury Cricket
Sophie Pascoe Swimming Parafed Canterbury
Kelly Jarden Football Mainland Football
Vanessa Loe Volleyball Canterbury Volleyball Assn
Bridget Sugden Trampoline Trampoline Canterbury
Meredith Orr Hockey Canterbury Hockey Assn
Amiria Marsh Rugby Union Canterbury Rugby Union
Miranda Caldwell Basketball Canterbury Basketball
Gina Ferguson Triathlon Canterbury Triathlon
Joanne Kiesanowski Cycling Canterbury Cycling
Team
Canterbury Magicians Cricket Canterbury Cricket
Canterbury Wheelchair Basketball Team Wheelchair Basketball Parafed Canterbury
Pioneer Men's A Team Volleyball Canterbury Volleyball Assn
Kirsten Wallace & Bridget Sugden Trampoline Trampoline Canterbury
Aaron Goodmanson and Alister Rowlands Yachting Canterbury Yachting Assn
Canterbury U21 Women Basketball Canterbury Basketball
Disabled Sportsperson or Team
Sophie Pascoe Swimming Swimming Canterbury & Parafed Canterbury
Dan Buckingham Wheelchair Rugby Parafed Canterbury
Canterbury Wheelchair Basketball Team Wheelchair Basketball Parafed Canterbury & Canterbury Basketball
Junior Male
Ben Ryan Surf Life Saving Surf Life Saving Canty
Jos Hoetjes Triathlon/Multisport Christ's College
Corey Anderson Cricket Canterbury Cricket
Eamon Wood Wheelchair Tennis Parafed Canterbury
Greg Draper Football Mainland Football
Kieran Growcott Trampoline Trampoline Canterbury
James Meredith Tennis Canterbury Tennis
Tim Norriss Volleyball Canterbury Volleyball Assn
Mitchell Hayde Hockey Canterbury Hockey Assn
Liukanasi Manu Rugby Union Canterbury Rugby Union
Ben Constable Basketball Canterbury Basketball
Thomas Eichler Trampoline Trampoline Canterbury
Ben Hoetjes Triathlon Triathlon Canterbury
Junior Female
Annabelle Carey Swimming Swimming Canterbury &Aqua Gym
Lydia Truesdale Equestrian Rangi Ruru Girls' School & Canterbury Area Pony Club
Nicki Press Trampoline Trampoline Canterbury
Sophie Devine Hockey and Cricket Rangi Ruru Girls School
Margot Gibson Athletics/Cross Country/Road Race St Margaret's College
Abby Shaw Swimming St Margaret's College
Jenny Hung Table Tennis Table Tennis Canterbury
Natalie Moore Basketball Rangi Ruru Girls School
Harriet Fenwick Basketball Rangi Ruru Girls School
Sophie Pascoe Swimming Parafed Canterbury
Maia Vink Football Mainland Football
Kate Newitt Athletics Athletics Canterbury
Sacha Constable Volleyball Canterbury Volleyball Assn
Katherine Westbury Tennis Canterbury Tennis
Casie Bowry Water Polo Canterbury Water Polo Board
Carmelle Sorensen Softball Canterbury Softball
Ali Burnside Rowing Rangi Ruru Girls School
Bridget Sugden Trampoline Trampoline Canterbury
Pippa Hayward Hockey Canterbury Hockey Assn
Erin Rooney Basketball Canterbury Basketball
Madison Coster Trampoline Trampoline Canterbury
Julianna Naoupu Netball Canterbury Netball
Olivia Coady Rugby Union Canterbury Rugby Union
Junior Team
Nicki Press & Ebony Ellis Synchronised Trampoline Trampoline Canterbury
Christchurch Boys' High School 1st XI Cricket Canterbury Cricket
Rangi Ruru Girls' School A Basketball Team Basketball Rangi Ruru Girls' School
Mainland Football U16 Girls Football Mainland Football
Canterbury Area Pony Club Horse Trial Team Equestrian Canterbury Area Pony Club
Cashmere High School Senior Girls Volleyball Canterbury Volleyball Assn
Canterbury U14 Boys Tennis Canterbury Tennis
Rangi Ruru Girls' School U18 Quadruple Skulls Rowing Rangi Ruru Girls' School
Rangi Ruru Girls' School U18 Four Rowing Rangi Ruru Girls' School
Rangi Ruru Girls' School U 18 Eight Rowing Rangi Ruru Girls' School
Rangi Ruru Girls' School Rowing Squad Rowing Rangi Ruru Girls' School & Canterbury Rowing Assn
Christchurch Boys' High School 1st XV Rugby Union Canterbury Rugby Union
Canterbury U19 Women Basketball Canterbury Basketball
Coach
Greg Bevin Surf Lifesaving Surf Life Saving Canty
Mike Johnston Cricket Canterbury Cricket
Alison Grant Football Mainland Football
Tony Natapu Volleyball Canterbury Volleyball Assn.
Phil Prescott Rugby League Canterbury Rugby League
Iosif Ferencz Gymnastics Christchurch School of Gymnastics
Gary Hay & Dale Maher Rowing Rangi Ruru Girls School
Ken Park Ice Speed Skating Canterbury Alpine Ice Skating Club
Grant Edwards Hockey Canterbury Hockey Assn
Kennedy Hamilton Basketball Canterbury Basketball
Richard Smith Rugby Union Canterbury Rugby Union
John Newsom Triathlon Traiathlon Canterbury
Referee or Umpire
Trevor Spittle Athletics Athletics Canterbury
Quentin Clough Volleyball Canterbury Volleyball Assn
Nicola Ogier Softball Canterbury Softball & Canterbury Softball Umpires Assn
Vinny Munro Rugby Union Canterbury Rugby Union
Gavin Zimmerman Basketball Canterbury Basketball
Mandy Nottingham Netball Canterbury Netball
Voluntary Administrator
Brent McConchie Cricket Canterbury Cricket
Alan Fraser, MBE Football Mainland Football
Mike Schout Swimming Aqua Gym
Adrian Russell Gymnastics Christchurch School of Gymnastics
Graham Brosnahan Hockey Canterbury Hockey Assn
Jane Clark Gymnastics Canterbury Gymnastics
Ivan Bolton Rugby Union Canterbury Rugby Union
Bruce Martin Basketball Canterbury Basketball
Sheena Tyrrell Netball Canterbury Netball
Kerry Newton Triathlon Triathlon Canterbury
Professional Administrator
Mike Coggan Football Mainland Football
Avril Enslow Gymnastics Christchurch School of Gymnastics
Rex Farrelly Rowing Rangi Ruru Girls School
Hamish Riach Rugby Union Canterbury Rugby Union
George Kazan Basketball Canterbury Basketball
Ted Pearce Triathlon Triathlon Canterbury
Sports Personality
Malcolm Ellis All Sports Canterbury Cricket
Reon Murtha Thoroughbred & Standardbred Racing Canterbury Jockey Club & NZ Metropolitan Trotting Club
Hayden Shaw Hockey Canterbury Hockey Assn
Daniel Carter Rugby Union Canterbury Rugby Union
Julie Seymour Netball Canterbury Netball
George Kazan Basketball Canterbury Basketball
Ryan Nelsen Soccer Mainland Football

* The Chairman instructed Malcolm Ellis to retire prior to any discussions relating to this category.

Event / Promotion
World Wheelchair Rugby Championships 2006 Wheelchair Rugby Parafed Canterbruy
Asia/Oceania Fed Cup Tennis Canterbury Tennis
Ashburton Trotting Club - 2007 Harness Jewels Harness Racing Harness Racing NZ
Test match series v Australia and Austrlian National Traning Squad Hockey Canterbury Hockey Assn
2006 Combined Gymnastics and Trampoline National Championships Gymnastics/Trampoline Canterbury Gymnastics
New Zealand Secondary School Championships Basketball Canterbury Basketball
Flames V Sting (2 June 2007) Netball Canterbury Netball
Judging Panel
Brian Ashby Media NewsTalk ZB
John Campbell (Chairman) Trustee The Sir Richard Hadlee Sports Trust
Graham Condon Appointée The Sir Richard Hadlee Sports Trust
Liz Douglas Appointée The Sir Richard Hadlee Sports Trust
Malcolm Ellis Media NewsTalk ZB
Karen Hadlee Trustee The Sir Richard Hadlee Sports Trust
Coen Lammers Media The Christchurch Press
Lesley Murdoch Trustee The Sir Richard Hadlee Sports Trust
Vance Stewart Appointée The Sir Richard Hadlee Sports Trust
Nick Tolerton Media The Christchurch Star